Gdańsk - Co należy zwiedzić w tym miejscu? Co robić? Jakie atrakcje warto tu zobaczyć?

Gdańsk

GDAŃSK - portowe miasto z wielowiekową, bogatą tradycją, jest jednym z ważniejszych miast w Polsce, zaraz po Warszawie stanowi najbardziej znane miasto polskie w świecie. Jego historia zaczyna się około 970 roku, kiedy to notuje się istnienie grodu obronnego, wybudowanego przez książęta pomorskie. Kolejno w historii miasta pojawiały się okresy panowania Krzyżaków, książąt i władców polskich oraz czasy, gdy miasto stanowiło odrębny byt. Najważniejszym punktem w kartach historii miasta jest czynny udział jego mieszkańców w obalaniu komunizmu. Obecnie miasto stanowi główny port Polski, a wraz z Gdynią, Sopotem i kilkoma mniejszymi miejscowościami, tworzy jedną z aglomeracji - Trójmiasto. Swego czasu Gdańsk był najbogatszym i przy tym, najludniejszym miastem w Polsce. Pomimo wojen jednak, Gdańsk zachował swój specyficzny urok i wspaniałą, zabytkową architekturę oraz klimat, który warto poczuć, choćby tylko podczas krótkiej, jednodniowej wycieczki. Z Chłapowa do Gdańska jest około 60 km - warto wybrać się tam na jednodniową wycieczkę.

Co warto tu zobaczyć?

STARE MIASTO

Miejscem, które zazwyczaj odwiedza się w pierwszej kolejności, jest Stare Miasto. To tutaj gromadzą się turyści, by podziwiać zabytki, zbiory w muzeach i zachwycające swym niepowtarzalnym klimatem ulice i kafejki. Już zwykły spacer po Gdańsku sprawia, że czujemy się wyjątkowo. Wrażenie, jakie na przybyszach wywołuje miasto, przez wielu porównywane jest do odczuć towarzyszących zwiedzaniu Krakowa czy Kazimierza nad Wisłą.

EUROPEJSKIE CENTRUM KULTURY (ul. Plac Solidarności 1, tel. 58 772 40 00)

Jedno z ważniejszych miejsc w Gdańsku. Jest to nowoczesna instytucja kultury, która pozwala przybliżyć pamięć o zwycięstwie Solidarności i upadku komunizmu w Europie. W budynku znajduję się również ośrodek edukacyjny, centrum badawczo - naukowe, archiwum, biblioteka i mediateka.

Godziny otwarcia:

  • PAŹDZIERNIK - KWIECIEŃ OD 10.00 do 18.00

OLIWA ZOO (ul. Karwieńska 3, tel. 58 552 00 41-42)

Jest to szczególne miejsce, ponieważ na obszarze około 125 hektarów mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Są wśród nich takie, których populacje na wolności już właściwie nie istnieją. Jest to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu z rodziną.

Godziny otwarcia:

styczeń-marzec 09:00-15:00
kwiecień
dni powszednie
09:00-17:00
kwiecień
sobota, niedziela
09:00-19:00
maj - wrzesień 09:00-19:00
październik 09:00-17:00
listopad, grudzień 09:00-15:00

AMBERSKY KOŁO WIDOKOWE (ul. Ołowianka 1, tel. 666 378 980)

Jest to jedna z największych atrakcji Pomorza - strefa relaksu oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Ogromny diabelski młyn umożliwia mieszkańcom i gościom spoza regionu nowe, połączone z dreszczykiem emocji doświadczenie uroków Gdańska, spojrzenie na Starówkę, gdański bursztynowy stadion, stocznię z zabytkowymi już żurawiami, wzgórza morenowe, a nawet odległy Hel z zupełnie innej perspektywy. Wysokość koła to 50 m n.p.m. Atrakcja wyposażona jest w 36 ośmioosobowych, klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli, w tym jedną gondolę VIP.

ATRAKCJE KULTUROWE

Gdańsk zachwyca i zachęca do odwiedzin miliony turystów każdego roku. Bogata oferta kulturalna i turystyczna miasta jest dostępna przez cały rok, dla każdego. Praktycznie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – spośród oferty kulturalnej obejmującej kafejki i kluby muzyczne oraz teatry, operę i filharmonię.

  • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska stanowi kompleks składający się z kilku oddziałów na terenie miasta. Wspominając tylko najważniejsze, warto odwiedzić: Muzeum Zegarów Wieżowych w Kościele św. Katarzyny, położone w centrum Starego Miasta Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, z wieżą widokową i kolekcją przedmiotów z międzywojnia, Dom Uphagena, który podobnie jak Dwór Artusa przypomina o czasach świetności miasta, Wieża więzienna i katownia. Warto odwiedzić Muzeum Morskie, którego centrala mieści się w Spichlerzach, a naprzeciwko sławny na cały kraj Żuraw, będący symbolem portowego Gdańska.
  • Gdańsk zachował, mimo działań wojennych, wiele z przedwojennych kamienic, dworków i traktów. Do najbardziej znanych należą wspomniane już – Dwór Artusa i Dom Uphagena. Jednak warto pofatygować się również w nieco inne rejony Starego Miasta czy całego Gdańska. 
  • Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest Złota Brama i Zielona Brama. Nie można pominąć Wielkiej Zbrojowni, Złotej Kamienicy, Ulicy Mariackiej czy oferty Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich Twierdza Gdańsk. W trakcie spacerów po mieście zaskakuje ogromna ilość baszt, bram, zabytkowych kamienic i świątyń mieszczących w swych murach wyznawców najróżniejszych religii. Ważnym miejscem w życiu kulturalnym miasta jest Targ Węglowy, stanowiący miejsce organizacji targów handlowych w ciągu całego roku, a w miesiącach letnich zamieniający się w Jarmark Św. Dominika znany w całej Polsce z licznych imprez oraz ogromnej ilości kramów z wyrobami rękodzieła.

 

Ostatnia aktualizacja - sierpień 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.chlapowo.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0